+421 915 776 478u nás

na skok

akademik logo NEW 300

RAČKOVA DOLINA – ZÁPADNÉ TATRY

akademik logo NEW 1

HORSKÝ HOTEL AKADEMIK

RAČKOVA DOLINA – ZÁPADNÉ TATRY

DREVULIACI

Račkovú dolinu nám skrášľujú nadrozmerné, niektoré viac ako 4 metre vysoké drevené sochy. Autorom sôch je Michal Hanula z Ružomberka. Drevuliaci sú komunitný projekt bez grantov a dotácii do ktorého sa zapojil Penzión Sileo, Hotel Akademik, Komunitná nadácia Liptov, Škola úžitkového výtvarníctva Ružomberok, obec Pribylina a obec Jamník. Pomohli mám aj Esox-plast Uhorská Ves a RETTENMEIER Tatra Timber Liptovský Hrádok.

snowiki ubytko tatralandia navigacia cierna

navigácia

Ujo Račko s vnukom

Súsošie generácii na vstupe do doliny. Ujo Račko a jeho zvedavý pravnúčik Plačko. Starček bol dlhé roky bačom v kolibe pod Klinom. Tá bola najvyššie položeným salašom na Slovensku a v ďalekom okolí. Dnes tu ovce nenájdete, koliba slúži ako útulňa. Nájdete v nej však fotografie ako sa tu kedysi bačovalo. Dolina ale starčekovi ostane v srdci navždy, preto srdečne víta všetkých pocestných. Vraj každá ovečka, ktorá cestou na pašu sa na neho pozrie takmer zdvojnásobí dojenie!

Anjel

Približne po 1,5 km od súsošia stretnete pri Penzióne Sileo Anjela. Ten od pradávna dohliadal na tvrdo pracujúci tatranský ľud. Raz keď letel ponad kriváň zavadil o neho krídlom. Odvtedy nie je kriváň rovným kopcom. Doletel do Račkovej doliny a tu už ostal navždy. Od tých vekov stráži pokoj nielen na Sileu, ale v celej Račkovej doline.  Vďaka nemu sa výrazne uľaví na duši každému, kto strávi v doline aspoň jednu noc. A to nie je všetko, máme tu zázračné anjelske miesto. Tam rastú bylinky, ktoré vám harmóniu do tela prinesú kdekoľvek na svete.

snowiki ubytko tatralandia navigacia cierna

navigácia

snowiki ubytko tatralandia navigacia cierna

navigácia

Hubár Fero

Keď budete hľadať ďalej, v kempe nájdete vyvaleného Lenivého Hubára Fera. Račková dolina je tak úrodná, že ani ten najlenivejší hubár nepríde domov s prázdnym košom. Vedci zistili že huby sa dokážu komunikovať so stromami. Tento fakt potvrdzuje aj legenda, ktorá vraví, že každé dieťa, ktoré prenocuje v košíku, porozumie reči stromov.

Yemnik

Pri vstupe do doliny Úzkej neminiete Bystrého, Ostrého, tvrdohlavého ako Baran, sem tam otrhaného a uplakaného v doline prebývajúceho Yemnika. Je nesmierne dôležité mu venovať pozornosť pred každou výpravou do doliny. Nejedného zblúdeného turistu už priviedol na správnu cestu, nejednu lavínu zadržal nad hlavou skialpinistu. Stačí ak mu venujete pohľad a hlasný pozdrav „Horám zdar“.

snowiki ubytko tatralandia navigacia cierna

navigácia

snowiki ubytko tatralandia navigacia cierna

navigácia

Pionierka Vierka

Pred Hotelom Akademik stojí Pionierka Vierka. Najprv bola iskričkou, no keď podrástla stala sa z nej pionierka. V Račkovej sa jej zapáčilo tak, že nechcela odísť. V jednu noc sa jej prisnil sen o zázračnom kameni, ktorý jej sľúbil večnú mladosť.  Vierka ho našla a preto je rovnako mladá už takmer 50 rokov. Napovieme vám, skúste ísť po zelenej na Baranec.

MALÝ DREVULIAK NA PAMIATKU

Odneste si svojho drevuliaka na pamiatku domov v podobe magnetky, odznaku, trička či zvončeka. Zakúpiť si ich môžete priamo na recepcii u našej šarmantnej obsluhy.

ODZNAKY

Rozmer: 6,5 cm

CENA: 2 EUR/ks

RÝCHLA SPRÁVA PRE NÁS

Chcete sa čokoľvek opýtať ? Sme tu pre Vás.

Zdieľaj
hotel akademik ebike friendly trek final